polecane

 
BLOG
 

Dlaczego wybierać kryształy?

Dlaczego wybierać kryształy?

Jednym z obecnie występujących rodzajów szkła okazuje się bardzo dekoracyjne szkło ołowiane, które potocznie zwane jest szkłem kryształowym. Wyróżnia się ono spośród innych odmian szklanego surowca przede wszystkim swą wysoką ozdobnością. Między innymi to ta cecha przesądza o dużym zainteresowaniu kryształami ze strony konsumentów dobierających dodatki aranżacyjne oraz akcesoria stołowe. Więcej na temat zalet wykorzystania charakteryzowanego typu wyrobów poniżej.

Proces wytwórstwa

Specyfiką tworzenia kryształów okazuje się zastosowanie masy szklanej wraz z dodatkiem tlenku ołowiu, stąd też nieprzypadkowo wybrane nazewnictwo – szkło ołowiane. Zgodnie z istniejącymi normami, aby szkło można było określić ołowianym, konieczne jest użycie ponad 18 proc. wyżej wskazanego tlenku. Granice górne zawartości tlenku ołowiu to natomiast 80 proc. Pytanie tylko – co daje tak skrupulatnie opracowany skład? Poprzez zastosowanie ołowiu powstający materiał staje się świetnym tworzywem budulcowym, w którym można wręcz rzeźbić niczym w glinie. Szkło tego rodzaju jest bowiem wyjątkowo miękkie, a tym samym mniej niż inne odmiany szkła odporne na kwasy. Co więcej, użycie ołowiu umożliwia ograniczenie lepkości masy. Tym samym, dużo łatwiejsze i znacznie sprawniejsze jego topienie powstałego tworzywa a następnie konstruowanie z niego przeróżnych form i kształtów.

Precyzja pracy

Samo przygotowanie stosownej mieszanki odpowiednio dobranych składników to jednak nie wszystko, aby możliwe było powstanie nietuzinkowych kryształowych ozdób. Szkło ołowiane przeważnie jest wytwarzane manualnie. Pracownicy hut wykorzystują do tego siłę swych płuc, wydmuchując ze szkła określone formy a następnie nadając tworom stosowny wygląd. Z reguły również wykonanie upiększających wyroby szlifów także odbywa się poprzez ręczną, żmudną i kunsztowną pracę człowieka. W tym celu stosuje się specjalne tarcze diamentowe, które służą dekoratorom do wykonywania awangardowych, niepospolitych cięć. Bardzo często kryształy są też wzbogacane o ładnie prezentujące się złocenia. Inną istniejącą metodą zdobnictwa jest także piaskowanie.

Wszechstronność zastosowania

Kryształy warto mieć w każdym domu, chociażby ze względów wizualnych. Jest to nietuzinkowa oprawa stołu. Szkło tego typu znakomicie sprawdza się zarówno na specjalne okazje, gdy wypada skorzystać z elegantszej niż zwyczajowo zastawy, ale również stanowi idealny wariant w regularnym zastosowaniu na co dzień. Niepowtarzalna dekoracyjność i wysoka estetyka omawianych wyrobów ze szkła jest również bardzo praktycznym rozwiązaniem z tego względu, iż kryształy są szczególnie trwałe. Ponadto cechuje je odporność na detergenty, zatem można je myć w zmywarkach. Odznaczają się wysoką jakością, wytrzymałością i wyjątkowo dużą gęstością. To typowo ozdobne przedmioty domowego użytku. Poza tym, szkło ołowiane odznacza się wysokim współczynnikiem załamania światła i możliwością jego rozszczepiania, co w efekcie daje efektowne lśnienie, wręcz mienienie się blaskiem rozmaitych odcieni kolorystycznych.